strona Piotra Nikołajuka

...po moście możesz przejść na drugi brzeg

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Czy bez trójkąta równobocznego możemy żyć?

Email Drukuj PDF

Trójkąt równoboczny jest figurą geometryczną, która ma trzy równe boki i trzy równe kąty. Co jest w nim takiego fascynującego i do czego może się nam przydać? Jak często spotykamy się z trójkątami równobocznymi? Czy od nich zależymy? I najważniejsze – czy Bóg lubi trójkąty?

Addytywne mieszanie barw.Białe światło składa się w równych proporcjach z trzech kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego. Można je zobaczyć od wschodu do zachodu Słońca, na ekranach komputerów i w oświetleniu sztucznym. Światło jest fundamentem życia.

Miłość z kart Ewangelii jest klasycznym trójkątem równobocznym: [...] uczony w Prawie zapytał Go [Jezusa Chrystusa – przyp. PNi], wystawiając Go na próbę: (36) «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» (37) On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy» [Mt 22:35 za Biblią Tysiąclecia]. Wszystkie trzy rodzaje miłości powinny być w równym stopniu rozwinięte, tak żeby żadna z nich nie dominowała pozostałych.

Stół na trzech nogach nigdy się nie chwieje. Stoły na czterech nogach mogą, a na jednej trudno o stabilność.

Czy sama miłość, jako uczucie, by się ostała? Czy nie potrzebuje prawa i prawdy, żeby być wieczna? Przecież miłość trwa też z wiarą i nadzieją.

Mój pierwszy rower dostałem od ukochanej Cioci Janki i żebym mógł na nim jeździć, dodano mu z tyłu dwa kółka. Rowerki dla małych dzieci są trzykołowe właśnie po to, żeby dziecko miało stabilny pojazd.

Mąż i żona nie są trójkątem. Nie mówię, że do pełni szczęścia są konieczne dzieci. Trudno jednak zaprzeczyć, że są naturalną drogą rozwoju rodziny. Można powiedzieć, że to trzeci wierzchołek, który daje stabilność emocjonalną. Dawniej – zanim wprowadzono bankrutujące obecnie systemy ubezpieczeń społecznych – stanowiły również zabezpieczenie bytu na starość. Ważne, żeby taki rodzinny trójkąt również był równoboczny, tzn. żeby żadna ze stron w nim nie przeważała.Plan wieży Eiffla autorstwa Maurice'a Koechlin (ok. 1884)

Analiza transakcyjna też jest trójkątna. Więcej o niej możesz przeczytać w artykule: Czy Bóg lubi psychologię?

Teoria zarządzania projektami mówi o trzech rogach trójkąta: czasie, budżecie i zakresie. Wszystkie są powiązane i zmiana jednego z nich powoduje zmianę pozostałych. Może trudno mówić tu o stabilizacji, ale można powiedzieć, że naruszenie jednego wierzchołka destabilizuje pozostałe.

Zazwyczaj czujemy się dobrze, gdy dzielimy czas na trzy części: pracę, odpoczynek i modlitwę czy medytację.

W konstrukcji budowlanej i architekturze uznajemy, że trójkąt jest przewidywalnie sztywny. Nie znaczy, że konstrukcja się nie zawali, ale że łatwo wyliczyć w niej naprężenia. Piramidy mają trójkątny przekrój, a czasem i podstawę. Również kratownice bazują na trójkątach, niezależnie, czy są proste jak rama rowerowa, czy skomplikowane jak wieża Eiffla.

Wreszcie w prefacji o Trójcy Świętej czytamy: Dómine sancte, Pater omnípotens, ætérne Deus: Qui cum unigénito Fílio tuo et Spíritu Sancto unus es Deus, unus es Dóminus: non in unius singularitáte persónæ, sed in uníus Trinitáte substántiæ. Bóg też jest trójcą, więc trudno, żeby nie lubił samego siebie.

Na powyższych przykładach starałem się dowieść, że trójkąt równoboczny daje stabilność i równowagę, które są nam tak bardzo potrzebne do życia. Zaryzykuję twierdzenie, że przynajmniej niektóre z trójkątów równobocznych podtrzymują życie czy są nawet dla niego niezbędne. Warto zatem szukać trójkątów w swoim życiu. Żeby abstrakcyjne trójkąty mogły dać stabilność, muszą naśladować te geometryczne. Oznacza to, że nie powinny przyjmować tego samego znaku w danym wymiarze. Jeśli wierzchołki poruszają się w danym wymiarze, mogą być takie same co do wartości, ale muszą być przeciwne co do znaku. Mogą się też poruszać w trzech niezależnych wymiarach – wtedy już nie ma znaczenia znak przy danej wartości.Dodaj tą stronę do swoich ulubionych!
 
Zmieniony: niedziela, 12 lutego 2012 21:19  

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież