strona Piotra Nikołajuka

...po moście możesz przejść na drugi brzeg

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
nauka
Czy bez trójkąta równobocznego możemy żyć? Napisz e-mail
wiara
sobota, 11 lutego 2012 22:39

Trójkąt równoboczny jest figurą geometryczną, która ma trzy równe boki i trzy równe kąty. Co jest w nim takiego fascynującego i do czego może się nam przydać? Jak często spotykamy się z trójkątami równobocznymi? Czy od nich zależymy? I najważniejsze – czy Bóg lubi trójkąty?

Więcej…
 
Czy Bóg lubi psychologię? Napisz e-mail
wiara
poniedziałek, 06 lutego 2012 23:16

Analiza transakcyjna obecnie odnosi w Polsce sukcesy. Stosuje się ją w terapii indywidualnej, można za jej pomocą badać relacje międzyludzkie – również w stosunkach biznesowych. Ogromnie dużo ułatwia w diagnozowaniu i monitorowaniu różnych psychopatologii. Czy możliwe jest, że jest niezgodna z moją wiarą? Może religia się myli, a psychologia ma rację? Kolejne trzy akapity zestawiają ujęcie psychologiczne i religijne.

Więcej…
 
Nie wierzę w konkurencję na wolnym rynku Napisz e-mail
gospodarka
niedziela, 11 października 2009 12:50

Będąc młodym człowiekiem wychowanym w PRLu marzyłem o wolnym rynku przede wszystkim w sensie swobody własnych działań ale również w możliwości wyborów konsumenckich. Tak to pięknie wyglądało za granicą. Dużo towarów, walka konkurencyjna a dla mnie sama przyjemność: wybór. Dziś będąc nieco bardziej doświadczony mogę powiedzieć: młodość nie lubi mądrości.

Więcej…
 
200 zł na leki przeciwbólowe Napisz e-mail
bioetyka
niedziela, 11 października 2009 12:20

Jeśli nie nosisz sprzeciwu, że po śmierci oddasz swoje organy załóż 200 zł na leki przeciwbólowe. Procedura pobrania organów po śmierci przewiduje podanie kilku rodzajów leków min. przeciwdrgawkowych i przeciwbólowych. Leki zwiodczające podawane są zawsze, bo inaczej chory mógły wykonywać niebezpieczne ruchy. Leki przeciwbólowe w warunkach oszczędności i w sytuacji gdy już nikt się nie będzie skarżył są najczęściej odkładane na inne okazje. Dlatego, żeby Ci było lżej umierać zrób już teraz coś dla Siebie. Jeśli wierzysz zaś, że tzw. śmierć mózgowa kończy Twoje życie, polecam stronę lek med. o. Jacka Norkowskiego OP.

 
Czy katolik powinien się przejmować efektem placebo? Napisz e-mail
wiara
niedziela, 27 września 2009 06:00

Czasem pada argument, że uleczenia na skutek modlitwy są podobne do efektu placebo. Sugeruje się, że chory doznaje uzdrowienia na skutek sugestii czyli czy to wiary w Boga czy w lekarstwo, które faktycznie jest obojętne dla organizmu (placebo).

Więcej…