strona Piotra Nikołajuka

...po moście możesz przejść na drugi brzeg

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
religia

podniesienie

Wiara w Trójedynego Boga jest dla mnie czymś absolutnie fundamentalnym, czymś co pozwola mi przetrwać najtrudniejsze doświadczenia życiowe. Wiele razy z wieloma osobami rozmawiałem na jej temat. Muszę przyznać, że rozmowy te zazwyczaj były trudne i zazwyczaj koncentrowały się na różnicach. Skutkiem tego często oddalałem się od mojego rozmówcy z drugiej strony jednak utwierdzałem się w wierze, nigdy nie znajdując w niej sprzeczności albo złego opisu rzeczywistości. O. Krąpiec pisał we wstępie do filozofii, że są to warunki koniczene, żeby uznać system myślowy za prawdziwy.


Znalazłem ciszę Napisz e-mail
liturgia
sobota, 20 kwietnia 2013 05:07

Cudowny stan umysłu, w którym nie ma myśli. Rejestruje się zdarzenia, dźwięki, obrazy, zapachy i natychmiast się je odpuszcza, by powrócić do stanu pustego umysłu. Przewróciła się torebka, słychać szum tramwaju, za mną ustawiła się kolejka osób do konfesjonału, pan stojący za mną jest wyraźnie spięty, śpieszy się, wygląda, kiedy przyjdzie ksiądz, księdza nie ma, wreszcie przychodzi, pani przede mną idzie do spowiedzi... Wszystko to oddzielone pustym i czystym stanem umysłu. Nic z tych rzeczy nie wchodzi do mnie, do środka, nic się nie zagnieżdża choćby na chwilę. Wszystko widzę, słyszę, rejestruję, jestem świadomy wydarzeń wokół mnie, gdyby była potrzeba, mógłbym zareagować, ale tak dobrze, że nie ma potrzeby reakcji, nic jej nie wymaga, wracam do stanu spokoju, czekania, obserwowania.

Więcej…
 
Kiedy sądzić? Napisz e-mail
wiara
wtorek, 27 marca 2012 23:20
Kadr z filmu „Wojna Charliego Wilsona” przedstawia uroczysty bankiet z okazji opuszczenia przez armię ZSRS Afganistanu.

Kadr z filmu „Wojna Charliego Wilsona” przedstawia uroczysty bankiet z okazji opuszczenia przez armię ZSRS Afganistanu. Jest rok 1988, Waszyngton w USA. Wszyscy się cieszą. Są toasty, eleganckie stroje, drinki, radosnehumory – w telewizji pokazują poddającą się wrogą armię. Na bankiecie zebrali się politycy, przedsiębiorcy, urzędnicy państwowi, którzy przyczynili się do zwycięstwa nad armią okupacyjną, dozbrajając miejscowych rebeliantów, głównie mudżahedinów. Jedna osoba nie jest w pełni radosna. Jest nią agent CIA Gust Avrakotos – na zdjęciu poznamy go po szarej marynarce, papierosie i po tym, że jako jeden z niewielu się nie uśmiecha. W następnej scenie filmu agent opowiada senatorowi Charliemu Wilsonowi bajkę o chłopcu i mistrzu zen. Dziś jest rok 2012 i armia USA – jak również armie sojusznicze, w tym polska – walczą z mudżahedinami, ponosząc straty. Stopniowo zbliżamy się do poddania misji. Zatem czy to dobrze, że USA wyszkoliła i uzbroiła afgańskich rebeliantów? Kiedy należy osądzać? Wydaje mi się, że najlepiej byłoby to zrobić najpóźniej, jak to możliwe. A być może w ogóle...

Więcej…
 
Czy bez trójkąta równobocznego możemy żyć? Napisz e-mail
wiara
sobota, 11 lutego 2012 22:39

Trójkąt równoboczny jest figurą geometryczną, która ma trzy równe boki i trzy równe kąty. Co jest w nim takiego fascynującego i do czego może się nam przydać? Jak często spotykamy się z trójkątami równobocznymi? Czy od nich zależymy? I najważniejsze – czy Bóg lubi trójkąty?

Więcej…
 
Czy Bóg lubi psychologię? Napisz e-mail
wiara
poniedziałek, 06 lutego 2012 23:16

Analiza transakcyjna obecnie odnosi w Polsce sukcesy. Stosuje się ją w terapii indywidualnej, można za jej pomocą badać relacje międzyludzkie – również w stosunkach biznesowych. Ogromnie dużo ułatwia w diagnozowaniu i monitorowaniu różnych psychopatologii. Czy możliwe jest, że jest niezgodna z moją wiarą? Może religia się myli, a psychologia ma rację? Kolejne trzy akapity zestawiają ujęcie psychologiczne i religijne.

Więcej…
 
VI Ogólnopolska Pielgrzymka Środowisk Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę Napisz e-mail
wiara
czwartek, 29 października 2009 08:43

Po raz trzeci w ten sposób pielgrzymowałem do Duchowej Stolicy Polski. Specjalnie użyłem takiego określenia, bo tym razem pielgrzymka oprócz wymiaru modlitewnego była również podróżą przez historię miejsca. W drodze wysłuchałem, nie bez przyjemności zresztą, referatu o Jasnej Górze. Usłyszałem dużo ciekawych informacji – zmieniających obraz namalowany przez Pana Henryka.

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL